کاهش استرس

استرس – فشار روانی

۵۵ نکته جهت کاهش استرس

برای کاهش استرس:

1- صبح که بیدار میشوید اگر با استرس و اضطراب همراه باشد، تمام روز شما رو بهم میریزه. هروقت که قرار است بیدار شوید، یک ربع زودتر بیدار شوید که خاطرتون آسوده باشه بدون استرس میتونید مثلا سر ساعت ۸ در محل مورد نظر خود حاضر شوید. متاسفانه برخی از ما به دلیل آسیبها و خودخواهیها هیچ وقت نمیخواهیم منتظر بمونیم لذا همیشه دیگران رو منتظر میگذاریم.

2- در هر سن و سالی با هر درجه هوش آنچه را که میخواهید انجام بدهید بنویسید.

3- از همه چیزهای مهمی که فکر میکنید ممکنه یک روزی گم بشه و بهش احتیاج داشته باشید یک کپی بردارید .

4- اماده باشید در برخی جوامع در انتظار و صف بمونید.

5- هر وقت ۲۵ درصد چیزهایی که میخواستید و برایش کوشش کردید را بدست آوردید باهاش راضی باشید . برای انکه ما در دنیایی هستیم که یک چهارم آنچه که برایش همه کار کردیم رو به ما نمیدهند.

6- بسیاری از چیزهایی که مربوط به آینده هست را از قبل آماده کنید. چیزی را که میخواهید فردا با خود ببرید از قبل در کیف بگذارید و یا دم در.

7- کوشش کنید ۲ کار را نکنید
۱- بی اعتنایی : وقتی دندانتان کمی درد گرفت اگر کاری نکنید بعدا میتونه کار شما رو چند برابر مشکلتر کنه
۲-دروغگویی به خود و دیگران

8- هیچ چیزی را به تاخیر نیندازید برخی از شما یک حرف خطرناک میزنید که وقت هست و بعدا انجام میدهم.

9- اگر یک چیزی به خوبی یا درستی که شما میخواهید کار نمیکنه یا تعمیرش کنید یا تجدیدش کنید.

10- با ساعت کار بکنید و خودتون رو چک کنید که ببینید گذشت زمان را حس میکنید یا نه. این سبب میشه که زمان درونی با زمان بیرونی مطابقت داشته باشه و شما غافلگیر نشوید و اندازه کارها را بدونید

11- آب و میوه و سبزی بیشتری مصرف کنید . کافئین موجود در چای قهوه و پپسی را کمتر مصرف کنید زیرا برای حافظه خوب نیست . هم با وجودیکه ظاهرا اضطراب و استرس را از بین میبرد آسیبش در بلند مدت بیشتر است.

12- همیشه راه حل دوم را داشته باشید قرار است همیشه علاوه بر برنامه A برنامه B را هم داشته باشید

13- کارهای سخت و مشکل و کارهایی که تداوم و استمرار را میخواهند با تجسمی که در پایانش برای خودتون میکنید. برای خودتون لذت بخش و شادی افرین کنید.

14- اگر نگرانی و موضوع و مشکلی دارید اول اونها را حل کنید و بعد برای کارهای دیگر اقدام کنید. اگر پاتون شکسته هست اول شکستگی پا را حل کنید و بعد درباره بازی فوتبالتان در آینده حرف بزنید.

15- در مورد موضوع ها با خودتون حرف بزنید. آدمهای سالم با خودشون حرف میزنند. این حرف میتونه بصورت گفتگوی داخلی بدون صدا باشه ولی نوع بهترش با صدا و جلوی آینه نشستن است. شرط اساسی شناخت خود گفتگوست.

16- در هر زمان فقط یک کار را انجام دهید. بسیاری از ما حرص داریم که چند کار را همزمان انجام دهیم .
البته ممکنه یک کاری وقتیکه تمام انرژی فیزیکی و روانی مارا نمیگیرد بخواهیم کار دیگری انجام بدهیم . مثلا در حالیکه تلویزیون تماشا میکنیم مراقب فرزندمونم دورادور باشم که این اشکالی ندارد . ولی برخی اوقات یک کاری تمام انرژی روانی و فیزیکی رو میخواد که باید اول آن را کاملا تمام کرد و بعد به سراغ کار بعدی رفت

17- ما هر روز قرار است وقتی برای بازی لذت سرگرمی و تفریح، خوشگذرانی داشته باشیم . ما نباید یکسال مثل سگ بدویم و بعدش بخواهیم یک ماه استراحت و تفریح کنیم. بسیاری از ما از فرهنگ غلطی می آییم که به ما میگویند ۸۰ سال بدوید و بعدش بروید و از زندگی لذت ببرید . مطمئنا آن موقع چیزی برای لذت بردن وجود ندارد و امکانش را هم نداریم.

18- کوشش کنید کاری انتخاب کنید که در آن شور و اشتیاق و هیجان دارید نه اینکه دائما از کارتان گله و شکایت کنید و نق بزنید.

19- دوش آب سرد یا گرم هرکدام را که دوست دارید بگیرید . بیخود نرید بلرزید زیر آب سرد که چون آب سرد خوب است و یا زیر آب گرم در حالیکه آن را دوست ندارید.

20- هیچ کسی انسان سالم و خوشبخت نیست اگر اقلا روزی یکبار به خودش نگوید که امروز میخواهی برای یک نفر بدون هیچ توقع و انتظار و چشمداشتی چه کاری انجام بدهی؟. چون درغیر اینصورت ما تبدیل میشویم به موجود خودخواه و خودپرست و خودمحوری که هیچ کس را جز خودش نمیبیند.

21- کوشش کنید دیگران را بفهمید بجای اینکه به دیگران خودتان را بفهمانید. کوشش کنید بیاموزید بجای اینکه یاد بدهید. به همین جهت است که در کار پرورش کودکان کار پدر و مادری داشتن ۲ گوش شنواست نه زبان گویا.

22- هر روز برای ظاهر و زیبایی خودتان یک کاری بکنید.

23- میان کارهایی که میکنید یک وقتی برای راحت و استراحت خودتون بگذارید  . ما قرار است چند ساعتی کار کنیم و بعد یک استراحتی بکنیم.

24- ما جز در زمینه اخلاقی باید کاملا انعطاف پذیر باشیم. هر چیزی به جز اصول اخلاقی که مطلقند شایسته غیر قابل انعطاف بودن نیست . یعنی خشک و سفت و سخت با موضوع ها برخورد نکنید

25- بد و منفی به خودتون نگید. به خودتون نگویید خاک تو سرت یا بدخت یا تو آدم نمیشی یا …

26- اگر آدمی هستید که خیلی کارهای روتین و تکراری دارید یک مقدار اونها رو به هم بزنید . برای اینکه اگر انسان اینطور باشد تبدیل به یک ماشین میشه و اون بحثی که مارکس میکنه مساله بیگانگی است
یعنی به زودی شما از دیگران هم که بگذریم با خودتون بیگانه میشوید .

27- یکی دوروزی بعد از هر سفر تفریحی وقت برای راحت و استراحت بگذارید تا خستگی این دوران تفریح رو از خودتون دور کنید.

28- اگر یک کاری خیلی مشکله و اونقدرها اهمیتی ندارد ولی قرارشو از قبل با خودتون گذاشتید اونو بهم بزنید.

29- روزی که از مردم چیزیو میپرسید تکرار کنید و مطمئن بشید که فهمیدید . مخصوصا وقتی آقایون به هم آدرس میدهند بدانید که گم شدید چون نه اونی که آدرس میده دقیق میده . نه اونی که آدرس میگیره دقیق گوش میده که بفهمه.

30- هر وقت لازمه نه بگید و هر وقت از شما درخواست نامشروع میکنند به راحتی نه بگید و قرار است که ۵ ثانیه بعد از گفتن نه یادتون بره. نه اینکه بعد از نه گفتن حالا به جون خودتون بیفتید که چرا من نه گفتم.

31- اگر بله گفتید انجام بدهید و دیگه با خودتون چونه نزنید.

32- تلفنهای لعنتی را قطع کنید
مگه آدم چقدر میتونه به مردم بگه هر وقت خواستید مزاحم من بشوید. البته اگر تلفن تان زنگ میخوره و شما احساس خوبی میکنید باید بدانید که عمق جدایی و تنهاییتونه . چون یکدفعه احساس میکنید آنقدر مهم هستید که یک نفر به شما زنگ زده.

33- احتیاجات شما وظیفه و مسوولیت و اولویت و ترجیح اول شماست. هر کسی قرار است احتیاجات خودش اول باشه. ما بعد از اینکه احتیاجات خودمون رو رفع کردیم میتونیم به دیگران توجهی داشته باشیم. ما به این دنیا نیومدیم که احتیاجات دیگران رو که خودشون برای خودشون برآورده نمیکنند ما براشون برآورده کنیم

34- اطرافیان ناراحت و نگران را رها کنید و یا لااقل در مقابلشان کر بشوید.

35- هر ۲۰ تا ۴۰ دقیقه هر کاری که میکنید یک توقف به خودتون بدهید تا اطلاعات به حافظه بلند مدت منتقل شود.

36- اگر به نور و صدا حساسید از چشم بند و گوش بند برای خواب استفاده کنید . ساعت را برای خوابیدن استفاده کنید نه برای بیدار شدن. زیرا شما قرار است طبیعی از خواب بلند شوید و نه مصنوعی .

37- تو زندگی نظم و ترتیب داشته باشید. در ارتباط با خودتون و مخصوصا بچه هاتون و نه ظلم و زور . چون بسیاری از پدر مادرها وقتی از نظم و انضباط صحبت میکنند قصدشون ظلم و زور است.

38- نفسهای عمیق بکشد بطوریکه شکم شما بالا پایین بره و نه قفسه سینه تان.

39- نظریات و عقاید خودتون رو بنویسید و داشته باشید.

40- در هفته یا ماه یک روزی را کاملا آزاد بگذارید که هرکاری خواستید بکنید.

41- کارهای آزار دهنده و بد را اول انجام بدهید

42- دادن مسوولیت و کار به دیگران : وقتی ۵ تا کارمند استخدام میکنید قرار نیست شما باز هم مسوولیت کار آنها را به عهده بگیرید. بدترین خیانت پدر مادر به فرزندشون یا همسر به همسرش اینه که فرزند یا همسرشون رو از کار بیاندازند.

43- وقتی ناراحت و عصبانی هستید تا ۱۰۰ هزار هم شده بشمارید تا خشم و عصبانیت تان فروکش کند.

44- یک جاده و فقط یک جاده انسان را از جهنم موجود به بهشت موعود میبرد  و آن هم جاده بخششه که با گذشت و تحمل فداکاری متفاوت است. اگر اهل بخشش نیستید بدبختید.

45- در زندگی از نصف هر چیزی که میخواهید و بهتون میدن راضی باشید.

46- اصلا خبرهای بد را نپرسید. مثلا نپرسید مگه پشت سر ما تو مهمونی چی گفتند.

47- بگذارید دیگران برای شما کاری بکنند. سلامتی و خوبی و مهربانی اینست که من احتیاجات خودم و دیگران رو برآورده بکنم . اما برتر و بالاتر این است که اجازه بدهم دیگران هم احتیاجات من را برآورده کنند و برای من کاری بکنند . این ماجرای بی نیازی یک بیماری و گرفتاری است

48- ما قرار است که زندگی را آنقدر با کار خوب بکنیم پر بکنبم که وقت برای فکر بد و کار بد باقی نمونه

49- گذشته در گذشته و آینده نیامده پس گذشته و آینده را رها کنید.

50- خوب خودتان باشید نه بهتر از دیگران و نه بهترین

51- اگر مهربان نیستید لا اقل نا مهربان نباشید

52- اگر وامی یا پولی به کسی دادید و دیگه اون آدم رو ندیدید شانس آوردید . دیگه دنبالش نروید. زیرا که این کمترین هزینه ای است که برای همچین تحفه ای پرداختید.

53- خیلی کوشش برای اول شدن نکنید. سعی کنید دومین موشی باشید که به دنبال پنیر میروید. زیرا اولی در تله موش گرفتار شده و شما با خیال آسوده پنیرتان را میخورید

54- اگر دیدید در زندگی همه به سمت شما می آیند، بدانید گرفتارید و راه را اشتباه میروید و دارید تو لاین مخالف خود در اتوبان رانندگی میکنید.
لذا اگر همه شما رو دوست دارند و همه از شما خوششون میاد بدانید گرفتارید. زیرا یا دروغگویید و فریبکار . یا اونها احمق هستند و ابله . و به زودی همه چیز خراب خواهد شد

55- چون دیگران نمیدانند و نمیخواهند بدانند و اهمیت هم نمیدهند که شما کی هستید! پس لطفا خودتان باشید