روان‌شناسی زلزله

روان‌شناسی زلزله

ترس و اضطراب ناشی از زلزله

 

مطالب مرتبط:

زلزله و سلامت روان

روانشناسی غم زلزله

کودکان و بازماندگان زلزله

از ترس مرگ خودکشی نکنیم

پنج راه کار برای مواجهه با زلزله

 

 

همزمان با وقوق زلزله ها، صاحب نظران نگران پیامدهای آن بوده و درباره زلزله بالای ۷ ریشتری هشدار میدهند. در همین راستا استاد پژوهشگاه زلزله شناسی نکات مهمی را درباره پیامدهای زلزله مطرح میکند:

1- مردم همراه با حفظ آرامش و عدم توجه به شایعات، هوشیار باشند.

2- حتی زلزله های کوچک ما را از عدم احتمال رخداد زلزله بزرگ تر یا تحریک گسیختگی در گسل های مجاور نمی تواند مطمئن کند!

3- به طور قاطع نمی شود گفت زلزله، زمین لرزه اصلی یا پیش لرزه بوده است؛ ممکن است این زمین لرزه موجب تحریک گسل های مجاور شود .

4- سامانه گسل شمال تهران با طول تقریبی ۱۰۰ کیلومتر، گسلی فعال است که متوسط دوره بازگشت زلزله های روی این گسل حدود سه هزار و پانصد سال است. ممکن است زلزله ۱۱۷۷ میلادی (شرق بوئین زهرا- اشتهارد) ناشی از فعالیت این سامانه گسلی بوده باشد.

5-گسل شمال تهران توان ایجاد زمین لرزه های با بزرگای بیش از ۷ تا ۷.۵ را دارد. بر اساس شواهد از وقوع زمین لغزش های بزرگ روی این گسله می توان احتمال رخداد و توان لرزه زایی با بزرگای ۷.۵ تا ۷.۸ را نیز برای گسل شمال تهران لحاظ کرد.

سندرم گانسر Ganser

بروز سندرم گانسر Ganser به دنبال ترس در جریان زلزله

خانمی مادر دو فرزند بدون سابقه بیماری جسمی و روانی در گذشته به دنبال ترس شدید در اثنای زلزله دچار گیجی و منگی و بهت زدگی با پاسخ دهی نامربوط، در صحبت با اطرافیان شده بود، در طول بعد از ظهر همان روز و صبح روز بعد علائم ادامه داشته، روز بعد برای معاینه آورده شد. به گفته اطرافیان بیمار تا یک ساعت بعد از ترس حال عادی داشته، بعد اظهار نموده بود کسی را نمیشناسد. نسبت به محیط خانه شان و اطرافیان اختلال شدید شاخت نشان میداده و به هر نوع سوال ساده پاسخ نامربوط میداده. در این مدت سردرد و بیهوشی و تغییرات در علائم حیاتی نداشته، خواب و خوراک طبیعی داشته، در معاینه عمومی و عصبی عارضه ای مشاهده نشد، هوشیاری ظاهری خوب داشت ولی به هیچ یک از سوالات ساده پاسخ مناسب نمیداد. اسم خودش را با اسم دیگری اشتباه میگفت، اسم شهر محل سکونت اش را با نمیدانم یا با اسم محل دیگر عوض بیان میکرد، مادر خودش را با کس دیگر اشتباه میگرفت.

سندرم گانسر که زمانی بعنوان اختلال تمارض و در مرحله ای هیستری شناخته میشده در شرایط استرس حاد پدید می آید، در مواردی فرد دچار منگی شدید و هذیان میشود، مشخصه عمده آن پاسخ دهی نامربوط به ساده ترین سوالات میباشد، در حالیکه فرد سوالات را خوب حالی میشود، جوابهای در حد مسخره میدهد. در پاسخ سوال مرغ چند پا دارد، سه تا و در پاسخ 2+2 ، میشود 5 از نمونه جوابهای بیمار است. در تشخیص بیماری از مسائل احتمالی ضایعه مغز مثل تشنج ناقص (صرع تمپورال ) و خونریزی ساب آراکنوئید، مسمومیت و نارسائی کلیوی و کبد باید مطمئن بود. با ایجاد شرایط روحی امن و رفع عوامل استرس آور و درمان داروئی ، این سندرم بر طرف میشود.

drseifi.ir

 

 

ترس و اضطراب ناشی از زلزله

رویدادهای آسیب‌زا مانند زلزله بسیار مخاطره آمیز و فراتر از تجربه های معمول افراد هستند. در برابر رویدادهای آسیب زا بسیاری از مردم واکنش های روانشناختی معینی دارند. آنها ابتدا دچار بهت و بی خبری می شوند و متوجه آنکه چه آسیبی به آنان وارد شده نیستند. به همین دلیل ممکن است با حالت گمگشته این سو و آن سو بروند و خود را در معرض خطرات دیگر هم قرار دهند. هنگام زلزله فرد ممکن است بدون آنکه خطر کار خود را دریابد در ساختمان‌های در معرض فروریزی بماند.

هر اندازه رویدادی مهارناپذیر به نظر برسد بیشتر احتمال دارد به صورت رویداد تنش زا احساس شود. از سوی دیگر حتی وقتی کنترل و اختیاری بر فشار روانی نداریم اگر بتوانیم آن را پیش بینی کنیم از شدتش کاسته می شود. مهارناپذیری و غیرقابل پیش بینی بودن، ویژگی های اصلی زلزله هستند که باعث می شود دامنه آسیبشان تا مدت‌ها بماند.

سلسله اتفاقاتی که بعد از هر حادثه می افتد در دامنه ای از کنترل پذیری قرار دارد. یکی از راه‎‌های مقابله شیوه «مساله مدار» است و در مورد رویدادهایی اتفاق می افتد  که می توان با سبک و سنگین کردن راه حل های گوناگون آنها را حل و فصل کرد. اما بخش مهمتر مقابله با حادثه، مقابله های «هیجان مدار» است به این معنا که حتی اگر تمام جوانب منطقی داستان را حل کنیم، غم و اضطراب ناشی از حادثه را نمی توان به راحتی حل کرد.

شیوه های متعددی که برای مقابله با هیجان های منفی وجود دارد. تدابیری مانند خالی کردن خشم و اضطراب خود بر دیگران، درخواست حمایت عاطفی از آنان و یا تدابیر شناختی مانند نیاندیشیدن موقت به مساله از جمله این راه‌کارها هستند.

حمایت عاطفی و روانی در شرایط بحرانی اهمیت دارد. وقتی فشار روانی گریبانگیر دیگران هم شده باشد راحت تر می توان آن را تحمل کرد. با این حال ناچیز جلوه دادن موقعیت خطر یا اطمینان خاطر دادن کورکورانه به این مضمون که همه چیز درست خواهد شد، ممکن است بدتر از عدم حمایت باشد و دیگران را دچار اضطراب بیشتری کند.

توصیه صحبت با خانواده، دوستان و اطرافیان: در شرایط بحرانی مانند زلزله افراد باید به هم قوت قلب بدهند اما این به آن معنا نیست که از واقعیت دور شوند.

هیجانی و روانی آسیب‌پذیر نوجوانان در شرایط بحرانی: نباید هیجانات منفی نوجوانان را انکار کرد. همه افراد آسیب دیده حق دارند نگران و غمگین باشند. بیرون راندن هیجانات از حیطه آگاهی مستلزم تلاش جسمی واقعی است که به برانگیختن مزمن و بیماری جسمی می انجامد.

نباید فراموش کرد که بحران ها موقتی هستند. مرم باید در مورد احساسات خود با مشاوران و روانشناسان صحبت کنند و حامی نزدیکان خود باشند. یقیناً دنیا به همان چیزی که در گذشته بوده باز نمی گردد. اما غم و اضطراب نیز عمیق باقی نخواهد ماند.

منبع: www.khabarfoori.com

 

آسیب های روانی پس از زلزله

مشکلات روانی بعد از هر حادثه ای همچون زلزله به وجود می آید که شوک اولین مرحله حوادث ناخوشایند است.

علائمی همچون پرخاشگری، هیجانات غیرطبیعی و… از نشانه های مشکلات روانی حوادث ناگوار است. به افرادی که حال روحی خوبی ندارند، برچسب بیمار روانی نزنیم و بار روانی بیشتری به آنان تحمیل نکنیم.

وی با تاکید بر اینکه مداخلات روانی ممکن است تا یک سال طول بکشد. پس از بروز حادثه افراد وارد مراحل مختلف روانی شامل اضطراب، ترس و افسردگی می شوند که اینها مراحل شایع تری بعد از هر حادثه ناگوار است.

به دلیل اینکه کودکان آسیب پذیرترند لازم است با آنها با ملایمت بیشتری برخورد شود و در یک محیط کودکانه و شاد خارج از محیط حادثه قرار بگیرند.

www.mehrnews.com

 

ترس‌های ناشی از زلزله

اولین الگوی تربیتی فرزندان والدین‌اند. اگر والدین در سبک زندگی و ارائه آموزش‌های لازمه به فرزندانشان دقت لازم داشته و شیوه مناسبی را اتخاذ کنند، بسیاری از مشکلات ناشی از ترس بروز پیدا نمی‌کند. ولی گاهی در اثر حادثه زلزله، یکی از عزیزان کسی از دنیا رفته یا در اثر عوامل دیگر ترس از زلزله در او شکل گرفته است که در این صورت باید به روش دیگری بررسی کنیم.

کسانی که دچار فوبیای زلزله یا همان ترس از زلزله هستند توصیه میشودکه حتما به یک متخصص امر مراجعه کنند. ترس افراد از زلزله به دو صورت است. گاه بر اثر باورهای تحریف شده این ترس شکل می‌گیرد. زلزله ضرر دارد و مشکلاتی هم ایجاد می‌کند. اما به آن شدت که این دسته از افراد مطرح می‌کنند نیست. باورهایشان تحریف و بزرگنمایی شده است.

گاه نیز ترس از زلزله بر اثر وسواس فکری درباره زلزله و وقوع آن است. جمعیت این گروه با گروه اول تفاوت چندانی ندارد.

نحوه درمان.  متخصص در ابتدا تاریخچه زندگی افرادی که دچار ترس از زلزله هستند را بررسی می‌کند و سپس دیدگاه این افراد را نسبت به مرگ را مورد بررسی قرار می‌دهد و راهکارهایی مثل مدیریت زندگی را ارائه می‌دهد. همچنین عواملی را که باعث بارور شدن معنویت در زندگی این افراد می‌شود را افزایش می‌دهد.

در نهایت باید به حضور والدین توجه کرد چرا که والدین هستند که بچه‌ها را برای زندگی آینده آماده می‌کنند و آموزش درست از طریق آنها می‌تواند عوامل استرس‌زا را در کودکان کاهش دهد.

کودکان دلبستگی و امنیت را از طریق خانواده یاد می‌گیرند و از طریق رشد دلبستگی، در نهایت خدایی شده و در می‌توانند بر هر گونه ترسی از جمله ترس از زلزله فائق آیند.

از این روش برای درمان ترس از زلزله در کلینیک‌های درمانی استفاده می‌شود. با افزایش میزان زلزله، تعداد مراجعه‌کنندگان جهت درمان ترس از زلزله افزایش می‌یابد. این اتفاق طبیعی است و حتی با پخش یک سریال از تلویزیون با موضوع «عشق» یا «خانواده» میزان مراجعه‌کنندگان به ما با توجه به آن موضوع افزایش می‌یابد.

www.parsine.com

 

مورد خاص

فردی 18 سال میپرسد من حدود 3 هفته است که هر شب میترسم که زلزله بیاید. راستش من در سابق هم اینگونه بوده ام. هنگام زلزله بم 6 سالم بود که اینگونه شدم. هنگام زلزله 4 ریشتری ری هم اینطوری شدم .حالا هم با مسخره بازی های فضای مجازی در اون روز که میگفتن زلزله میاد اینطوری شدم. بی نهایت میترسم. شب ها خواب ندارم. روزها اصلا فکرش را نمیکنم

جواب: اگر مشکل در زمان به خواب رفتن است و این افکار زمانیکه به رختخواب میروید سراغتان میاید نشانه اضطراب شماست. هرزمان که فکر منفی به سراغتان میاید و شما را دچار حالتهای اضطرابی میکند. با شروع اولین فکر منفی با خود بگویید” بسته، بعدی” و فکر دیگری جایگزین کنید. اگر فکر دوم هم منفی بود باز هم متوقفش کنید با همان عبارت” بسته،بعدی” .این روند را تا زمانی ادامه دهید تا به یک فکر مثبت برسید.

http://forum.moshaver.co

 

مطالب مرتبط:

زلزله و سلامت روان

روانشناسی غم زلزله

کودکان و بازماندگان زلزله

از ترس مرگ خودکشی نکنیم

پنج راه کار برای مواجهه با زلزله