درمان افسردگی

درمان افسردگی تک قطبی

1. پروزاک (فلوکستین) و زولوفت

• در درمان دارویی سه هفته طول میکشند تا اثر کنند  و حدود دو سوم افراد را بهبود میبخشند . معمولا بعد از قطع مصرف دارو برگشت قابل ملاحظه ای وجود دارد.

2. درمان با شوک برقی تشنج آور ECT

• در افسردگیهای عمیق نتیجه بخش است. این درمان آوازه ترسناکتر از آنچه سزاوار آن هست را دارد ولی خالی از عوارض جانبی نیست . عدم برگشت بیماری را تضمین نمیکند.

3. درمان شناختی

• بر این نکته تمرکز میکند که چگونه شخص افسرده درباره شکست و ناکامی و ضایعه و درماندگی فکر میکند و نزدیک به 70درصد افسرده ها را بهبود میبخشد و به اندازه درمان دارویی موثر و تاثیر کمتر از ECT دارد. اما خطر افسرده شدن آنها در آینده را کاهش میدهد و در افرادی موثر می افتد که به افسردگی ملایم و نه شدید مبتلا هستند.

4. درمان میان فردی IPT :

• با افسردگی به عنوان محصول مشکلات میان فردی برخورد میکند . دعواها ،انتقال نقش و نارسائیهای اجتماعی.
• این درمان نیز کوتاه و ارزان است و به بیش از چند ماه نیاز ندارد . به اندازه درمان شناختی موثر است . اشکال عمده آن اینست که درمانگران معدودی IPT را بکار میبرند. بنابراین یافتن این درمان دشوار است.

• ترکیب دارو درمانی و روان درمانی موثر تر از کاربرد تنهایی هریک از آنهاست . به این دلیل که داروها، افسردگی را تا اندازه ای کاهش داده که مداخله های شناختی بتوانند معنی دار و موثر باشند.

گل راعی

گل راعی، هوفاریقون ، گل شهناز (نام علمی: Hypericum perforatum)، گیاهی علفی و پایا از تیره هیپریکاسه (Hypericaceae) است که معمولاً به صورت خودرو در میان کشتزارهای گندم و ذرت یافت می‌شود. در ایران در دامنه کوه‌های البرز، چالوس، مازندران و نقاط غرب ایران و در مسیر قله چین کلاغ به حد زیادی می‌روید. علف چای و گیاهان مشابه آن (Hypericumها)، بنابر داشتنِ hypericin شناسایی شده‌اند؛ امّا گونهٔ H. perforatum (به طور خاص)، یک گیاه دارویی نیرومند و یکی از گیاهان پرفروش در ایالات متّحدهٔ آمریکا است. این گیاه، به طور گسترده در مناطق معتدل اروپا  و شمال آفریقا (خاورمیانه) و ایالات متّحدهٔ آمریکا پراکنده شده است.

خاصیت این گیاه در درمان افسردگی به اثبات رسیده و مکانیزم اثر ضد افسردگی آن از طریق مهار آنزیمی است. یکی از مواد مؤثر این گیاه هایپریسین می‌باشد که فراورده‌های آن هم بر اساس همین ماده استاندارد سازی می‌شوند و اثر ضد افسردگی گیاه نیز مربوط به این ماده می‌باشد. در ابتدا تصور می‌شد که این ماده مهار کنندهٔ آنزیم Mono amino oxidase (به اختصار: MAO) است؛ ولی مطالعات جدیدتر روی حیوانات نشان داد که این اثر بسیار ناچیز است و مکانیسم عمده اثر ضد افسردگی آن از طریق مهار برداشت (reuptake) سروتونین و یا سایر انتقال دهنده‌های عصبی (نوروترانسمیترها) در مغز می‌باشد.

 

از این گیاه پنج فراوردهٔ دارویی در بازار ایران موجود است. قطرهٔ هایپیران و قرص پرفوران که هر دو در درمان افسردگی کاربرد دارند؛ افشانه نوروژیک، که در درمان دردهای عصبی کاربرد داشته و خاصیت ضدالتهابی دارد. عصاره گیاه گل راعی که عصاره گلایکولی به دست آمده از سر شاخه‌های گل دار این گیاه است و در درمان ترک‌های پوستی پا مؤثر است. این عصاره سبب تحریک رشد و تمایز بافت می‌شود و اثرات ضد التهاب و آنتی باکتریال دارد. همچنین عصاره هوفاریقون، عصاره روغنی این گیاه است که در درمان زخم معده کاربرد دارد و اثرات ضد زخم و ضد التهاب دارد. نکتهٔ قابل ذکر در مورد این گیاه و فراورده‌های آن، تداخلات دارویی آن است که مصرف آن را محدود نموده و دلیلش هم مهار آنزیمی  MAO است، که با برخی از داروهای ضد افسردگی و داروهای دیگر تداخل شدید دارد. به هر حال، برای استفاده از این داروها، مشورت با دکتر داروساز و یا پزشک معالج لازم است.