پنجاه باید و نبايد در زندگی زناشویی

پنجاه باید و نبايد در زندگی زناشویی

برگرفته از سخنان دکتر هلاکویی

احتیاج و نیاز

• انسان با هیچ چیزی به خوبی احتیاج و نیاز تعریف نمیشه.
• شما بفرمایید چه احتیاج ها و نیازهایی دارید، و مخصوصا بفرمایید چه گونه این احتیاجات و نیازها رو برآورده میکنید، معلوم میشود شما کی هستید.
• یعنی موضوع احتیاج و نیاز بیش از هر چیز دیگه انسان رو تعریف میکنه.
• مجموعه احتیاجاتی که توی جمعی با هم گرد میآن یک خوشه ای cluster پیدا میشه که غالبا در طول تاریخ با خودش، سازمانی، یا نهادی رو به وجود می آورد.

نهادها

• به همین جهت است که دو تا نهاد: o مذهب و o خانواده ، همیشه وجود داشته یعنی ما هنوز یک جامعه انسانی رو نشناختیم و مطالعات مردم شناسی anthropology کاملا نشون میده.
• بعد از این دو نهاد یا Institution سه نهاد دیگه به وجود آمد: o اقتصاد o سیاستo آموزش و پرورش.

• طی دویست سیصد سال گذشته سه تا نهاد دیگه به وجود آمد:  ورزش  sport – تفریح و سرگرمی Entertainment –  پزشکی Medicine .

خانواده

• بنابراین آنچه که اسمش خانواده هست یکی از نهادهای اصلی و اساسی که همه جوامع بشری داشتند و کوشش هایی هم که برای از میان بردنش کردند از جمله کوششی که در

اتحاد جماهیر شوروی شد، یا در مدت کوتاهی در آلمان نازی شد، و یا بعدا در اسراییل شد، همه با شکست روبرو شدند و مشخص شد که مسئله خانواده موضوعی نیست که کسی

بتونه به این راحتی ها باهاش به نوع دیگری غیر از اونچه که ممکن هست کنار بیاد.

• اما خانواده تنوع بسیار دارد.  تقریبا همه جوامع به نوعی و به گونه های عجیب و غریبی خانواده رو داشتن.  آنچه را که ما به عنوان خانواده و فامیل میشناسیم، ای بسا فقط پنج – ده درصد تاریخ بشر رو در بر میگرفته. اگرچه ممکنه امروز نیمی از مردم دنیا مانند ما خانواده تشکیل میدن، اما در گذشته این چنین نبوده و ضمنن مطمئن هستیم که در طول تاریخ و با گذشت زمان تغییر بسیار پیدا میکنه.

• پس اگر دگرگونی در ارتباطات خانوادگی میبینید، هرگز این باور و نظر رو نداشته باشید که خانواده در حال از میان رفتن است. یا دیر یا زود ما با یه جامعه ای روبرو میشیم که درش نظام خانواده یا family نیست. فقط خانواده خودش رو مانند وسایل ارتباطی با گونه ای سازگار و هماهنگ و تطبیق میکنه که احتمالا فرد و یا جامعه به نوعی اون رو انتظار دارن و میپسندند.

• هدف این که بسیاری از ما یه نگاهی داریم که خانواده دورانش به سر آمده یا داره از هم پاشیده میشه. یه دلیلش هم این است که دو چیز دیگر رو که مرتبط به خانواده هست رو با خانواده یکی میدونیم:
o یکی ازدواج است marriage . مجموعه اصول و قوانینی است که جامعه وضع میکنه و اجازه میده مردم با هم روابط جنسی داشته باشن. و این به هم ریخته، زیرا مردم در شرایطی غیر از خانواده درگیر رابطه جنسی هستند.
o دوم آنچه که به عنوان نظام خویشاوندی میشناسیم. Family and kinship که اون هم به هم ریخته.

• ما هفت فرد خانواده درجه یک داریم. پدر و مادر و خواهر و برادر . پسر و دختر و همسر.
• سی و سه فرد خانواده درجه دو داریم. یعنی درجه یک های درجه یک ما هستن. برادر شما درجه یکه همسر یا پسرش درجه دو شماست.
• صد و پنجاه و دو فرد خانواده درجه سه داریم. یعنی درجه یکِ درجه دوی شما.
• بنابراین ما صد و نود و دو گروه و فرد رو فقط خانواده درجه یک و دو سه داریم.
• بنابراین در طول تاریخ آنچه که اسمش خانواده بوده در حقیقت نظام خویشاوندی بوده. و به همین جهت است که در بسیاری از موارد این خانواده بوده که به صورت قبیله ، clan ، در جاهای مختلف کار میکرده .

ازدواج

• درسته . ازدواج به هم ریخته . نظام خویشاوندی به هم ریخته.  نه تنها نظام خویشاوندی به هم ریخته و تاثیر عمو و دایی و خاله و عمه کم شده ، پدر بزرگ و مادر بزرگ هم اهمیتشون کم شده و حتی پدر و مادر هم کم شده.  در امریکا تاثیری که در تربیت بچه ها از جانب پدر و مادر هست تقریبا نزدیک ده یا یازده درصد حداکثر پانزده درصد است .

• تاثیری که خواهر و برادر ها روی هم دارن سی و سه درصد است.  یعنی تاثیر خواهران و برادران روی همدیگه و اینکه شما در این ترتیب تولد کجا قرار گرفتید Birth order، کاملا در اینکه شما رو بسازه یا ویران کنه نقشی داره.  شما فقط کافی است اگر دو فرزند دارید جای اولی رو با دومی عوض کنید ، هفتاد هشتاد درصد ویژگی های اساسی شخصیت هر دوی اونها عوض میشه.  بنابراین بسیار مهمه که من و شما حتی در چه خانواده ای بودیم و در کجا قرار داریم.

• اگر شما فرزند اولتون رو به خاطر بیارید این شما و هسرتون بودید که او رو تربیت کردید . وقتی فرزند دوم شما متولد شد بیش از اونکه تحت تاثیر شما باشه حتی بعد از شش یا هشت ماهگی تحت تاثیر خواهر و برادر بزرگترش بوده و اهمیت کمی حضور شما داشته.  بنابراین آنچه که در دنیای امروز به مقدار زیادی به هم ریخته مساله نظام خویشاوندی و ازدواجه. و الا خانواده به صورتی که داره شکل و فرم میگیره یه پدیده ایست که ابدا با مساله مرگ و نابودی روبرو نیست. اما داره به نوع کامل یا اگر بخوایم دقیقتر بگیم تکمیل خودش، not perfect but complete خودش.

خانواده هسته ای

• آنچه ممکنه داره نزدیک میشه، اون خانواده هسته ایست. ، nuclear family .  یعنی خانواده ای که درش پدر و مادر هست و بچه ها . دقت کنید. پدر و مادر و بچه ها.  بقیه همه غریبه اند. همه خارجی اند . همه مهمونند. همه موقتی اند . همه حق ندارند و درست نیست که در کار این خانواده دخالت کنند. اگر محبتی میکنند ، اگر کمکی میکنند ، اگر راهنمایی ای میکنند قرار این هست که همونجا بایسته. دیگه حق کنترل و دخالت و تجاوز و دستور و توصیه ندارند. ندارند.

• تنها در این خانواده یعنی خانواده هسته ای هست که زن و مرد توانایی دوچیز رو پیدا میکنند.
o یکی خوشبختی happiness
o یکی سلامت فیزیکی و روانی. Physical and mental health

• بالاتر از اون تنها و تنها در خانواده ای که پدر و مادر به عنوان اصل اساس هستن و بچه ها رو تربیت میکنند و هیچ کس دیگری در کار پرورش و تعلیم تربیت بچه ها دخالتی نداره ، فقط اینجا و فقط اینجاست که بچه سالم رو میشه بار آورد.  و الا به مجردی که پدربزرگ و مادر بزرگ، عمه و دایی و خاله تو کار پرورش و تعلیم و تربیت بچه دخالت میکنن مساله و مشکل به وجود میاد.
درست که ما ممکنه وقت نداشته باشیم. درسته که ما ممکنه به خاطر تحصیل یا کارمون یا مسایل و مشکلات روانی و اجتماعی مون نتونیم از فرزندانمون مواظبت و مراقبت کنیم. درست است که احتمالا ممکنه مادری یا پدری داشته باشیم که ممکنه فکر کنیم احتمالا خوبند برای بچه های ما و حتما هم چنین اند. و بچه ها هم سخت به اونها علاقه مندند. اما آسیب رو بچه هامیخورند .

• امروز مطالعات علمی نشون میده که حتی در چهارده یا هجده ماه اول فقط و فقط یک نفره که باید بچه رو تربیت کنه .  حتی پدر قراره به مادر اگر کمک میکنه به این گونه باشه که از مادر مراقبت میکنه و مادر از فرزند مراقبت میکنه.  یا اگر پدر کاری میکنه دقیقا، دقیقا همون کاری باشه که مادر میکنه نه اینکه از خودش عقیده و نظری داشته باشه و کار دیگری بکنه .

• بزرگترین عامل سلامت روانی درچهارده – هجده ماه اول کودک یکسانی است sameness . به همین جهت است که حضور و وجود دیگران است که برخی از اوقات من و شما فکر میکنیم یه غنیمت است. غالبا نیست. سالم ترین بچه ، بچه ایست که تو هجده – سی ماه اول مادرش بزرگش کرده و نه هیچ کس دیگه .

• به همین جهت است که ما امروز به دو تا نتیجه رسیدیم:
o یکی اینکه خانواده ای میتونه زن و مرد خوشبخت و سالم رو در این دنیا داشته باشه که این خانواده ، خانواده هسته ای باشه
o بچه در چنین خانواده ای که پدر و مادر سه مشخصه دارن ، دو تا مهمه و یکی جزیی:

– مهربانی
– دانایی
– امکانات

اگر پدر و مادری هستن که دانایی و مهربانی دارند و امکانات، تکلیف کار روشنه. ما مشکل و مساله ای برای بچه ها نداریم.  البته اگر محیط و شرایط اجتماعی مناسب داشته باشیم از مزایایی برخورداریم.

بیست و پنج بايد در زندگی زناشویی

بیست و پنج نبايد در زندگی زناشویی