خانواده تک سرپرست

خانواده تک سرپرست

single parent

• ما هفته ای یکدفعه به مشاوه و به نوعی حمام روانی احتیاج داریم.  شما اصلا بدون کمک یک مشاور آگاه که بهتره همجنس فرزندتون باشه نمیتونید حرکت کنید. شما تو خونه اولا احتیاج به یک مقدار نظم و ترتیب دارید نه زور. …لطفا قانون وضع نکنید که شام باید ساعت ۸ خورده بشه یا همه ساعت ۱۰ بیان خونه و بیخود این پرت و پلاها رو نگید که این قانون خونه ماست…

• شما به من بگید که تمام مراحل رشد کودک رو میشناسید و تمام اگاهی های لازمه روابط انسانی رو دارید بعد میتونید بگید من این قانون رو کشف کردم و حالا اعلام میکنم نه اینکه وضع کردم.  پس قانون کشف کردنی هستش نه وضع کردنی. مونتسکیو در مقدمه کتاب روح القوانین اولین جملش اینه که ما قانونگذار نه داریم و نه میخواهیم  بلکه ما قانون شناس میخواهیم.

• دوم اینکه شرایط تفریح برای این بچه ها فراهم کنید و بردنشون با توجه به سنشون به هر جایی که برایشان لذت بخشه مفید است.
• بچه ها سفر رو دوست دارند ولی سفری که اونها دوست دارند ببرینشون. نه سفری که خودتون دوست دارید
• بچه ها اگه ببینند شما خوشحال و خوشبختین اولا نصف غم و اندوهشون ازبین میره  و دوم یاد میگیرند که اونها هم میتونند خوشبخت باشند حتی اگر اتفاقات بد بیوفته.
• ولی اگر شما دوست دارید رل مظلوم و بدبخت و بیچاره رو جلوی بچه ها نگه دارید بدون تردید به اونها آسیب میزنه.

• به بچه ها کوشش کنید چند پیامو برسونید :

1. اطمینان

2. راستگویی
لطفا و حتما این دروغ مصلحت آمیز رو فراموش کنید چون خطرناک هست هم برای فرد و هم برای جامعه.
اگر شما ۱۰۰۰ دفعه راست بگید ممکنه سه دفعه هم آسیب ببینید ولی ۹۹۷ دفعه بردیم. ولی اگر به خودمون اجازه بدیم که دروغ بگیم ۳۰۰ دفعه اش رو دروغ میگیم و بعد هزارتا مشکل دیگه هم پیدا میکنیم.

3. بچه هاتون احتیاج به امنیت دارند
یک مقدار بهشون تضمین بدهید که مثلا من ذخیره تو بانک دارم. یا رئیس من تو شرکت بهم گفته که تو ۵۰ سال دیگه هم میتونی اینجا تو این شرکت بمونی وقتی داری اینقدر خوب کار میکنی.

4. تا اونجایی که ممکنه احتیاجاتشون رو براورده کنید. لطفا بازی درنیارید و براشون کفش ارزون یا ماشین ارزونی بخرید که اونها دوست ندارند.

5. تا اونجایی که ممکنه هفته ای یکی دو روز در یک جلسه خانوادگی کوشش کنید هر کی مسائلش رو مطرح کنه. حتی ممکنه بچه ۴ ساله شما بیاد بگه من میخوام حرف بزنم.

6. بچه ها برخی اوقات از جدایی شما خجالت میکشند. پس جایی که اونها میخوان پنهان کنید

7. تو کار بچه ها دخالت نکنید و نظر ندین و بچه ها رو اگر در یک کشور خارجی هستند به فارسی حرف زدن وادار نکنید. و وقتی اونها دوست دارند شما جلوی دوستانشون انگلیسی حرف بزنید همین کار رو کنید

8. لطفا در دادن پول به بچه هاتون اینقدر گدا نباشید و لطفا بازی درنیارید که پول رو میخوای چکار کنی؟..
یعنی از این سوال احمقانه تر وجود ندارد. نگید غذات که فراهمه، لباست که فراهمه، دیگه پول میخوای چکار؟…..
لطفا اگر رفتند با پولشون چیزی خریدند سرزنش شون نکنید. مثلا نگید تمام پولت رو رفتی دادی شکلات خریدی یا مثلا نگید من اگر جای تو بودم اینچنین میکردم یا آنچنان.
دستم به دامنتون اینقدر برای بچه درباره پس انداز حرف نزنید که پولتو پس انداز کن.  از این چرت و پرتها نگید چون این حرف ها نشان دهنده وحشت شماست.
بازی درنیارید که پول بچه ها رو لوس میکنه. البته اگه ندارید که خوب ندارید ولی یادتون باشه نداشتن پول از یک حدی که میگذره عیب و ایراده

کار پدر و مادری در ۱۸ سالگی تموم میشه.

• وقتی شما همسرتون رو به دلیل مرگ از دست دادین اولا مهمه که ناگهانی بوده، مثلا بخاطر تصادف، یا مریضی بوده که ۵ سال طول کشیده. و یا اگر فرزندتون وقت فوت پدر در تصادف کنارش بوده یا نه؟
مساله و آسیبها خیلی فرق میکنه.  بچتون هنگام مرگ همسر چه سنی بوده . چه رابطه ای با همسرتون داشته و بعد بخاطر اون فوت چه تغییراتی تو زندگیش پیدا شده . بعد مهمه که خودش و شما چطور با این ضربه برخورد کردید. ناله نفرین (نفرین که اصلا کار نمیکنه) و بدگویی و بیان بدبختی و بیچارگی نکنید . حالت بدبینی در بچه بوجود نیارید و امید واهی برای بچه ها بوجود نیاورید.. تصمیم های فوری نگیرید که مثلا یکدفعه بعد از جدایی بگید میخوام برم ایران.

• بسیاری از ما نگاه عجیبی درباره درس خوندن داریم . من با اینکه ادم در سن ۹۹ سالگی هم بره دانشگاه موافقم . ولی مشروط بر اینکه حساب شده باشه.
• برخی از ما ماجرای درس خوندنمون یک مکانیسم فرار است . برخی از ما شروع به کار میکنیم در حالیکه ای بسا بهتره ۳ تا ۶ ماه بعد از جدایی همچنان کار نکنیم.
• برخی اوقات به راحتی تسلیم همسر و وکیلش نشید و برخی اوقات هم بیخودی نباید جنگید.

• خطری که شما رو تهدید میکنه اینه که بعد از جدایی عاشق بشید  برای اینکه خطر آدم تنها و آدم جدا عشقه و غالب اوقات اینها گرفتاری است .
مردم تو ازدواج اول ۴۴ درصد ناراضیند و تو ازدواج دوم ۸۰ درصد ناراضیند. خیلی فکر نکیند دومی از اولی بهتر درمیاد  بعد از اون هم فکر نکنید که من قبلا تجربه نداشتم حالا تجربه دارم . بنابریان اصلا ازدواج و طلاق تجربه نداره. هرچه بی تجربه تر بهتر است اتفاقا ،  چون آسیب دیدین احتمال اشتباه کردنتون بیشتره.

• وقتی شما فرزندی دارید و جدا شدید لطفا و حتما تا زمانیکه مطمئن نشدید که میخوان این ادمو بصورت قطعی تو زندگیتون وارد کنید اینها رو داخل زندگی بچه ها نکنید و به اونها معرفی نکیند . البته معنایش این نیست که به بچه دروغ بگید میتونید بگید با آقا یا خانمی دارم میرم بیرون ولی جوری قرار بزارید که بیرون همدیگر رو ببینید تا اینکه بیاید خونه و بچه ها تون اونو ببینند . بچه ها از این کار احساس راحتی نمیکنند .

کمترین و یکی از بدترین افکاری که میکنند این است که به زودی این خانم یا آقا مادر یا پدرمو میبره و من تنها میمونم. بیخودی بازی درنیارید که میخوام ببینم برخورد بچه ها چیه…بیخیال شید  چون من از همین حالا بهتون میگم که بچه ها اونو نمیخوان.
شما حق دارید و درسته که رابطه داشته باشید یا ازدواج کنید  اما اینجا شما باید ۱۰ برابر بیشتر از ازدواج اولتون مواظب باشید  بخاطر اینکه اینجا مساله بچه هاتون هم مهمه
بچه ها تحمل یک ضربه دیگر در زندگی شما ندارند  بوِیژه وقتی پسرند تحمل مردی رو تو زندگی مادرشون ندارند.
بسیاری از بچه ها به امید اینکه پدر و مادر برگردند دلشون نمیخواد شما با کسی باشید
بسیاری از بچه ها هیچ کس رو نمیخوان که جای مادر یا پدرشونو بگیره
یکی از حرفهایی که سخت اذیتشون میکنه اینه که حالا یک مردی یا زنی بیاد بگه تو دختر یا پسر منی و حالا منو پدر یا مادر صدا کن…. ابدا اینو از بچه هاتون نخواهید و اگه بچه تون دوست داره همسرتونو به اسم صدا کنه بزارید همون کارو کنه. متاسفانه درصد کمی از شما به دلیل ویژگیهای فرزندتون نمیتونید ازدواج مجدد کنید. تلخ هست ولی چون واقعیته باید پذیرفت.

• اگر طرفتون اون هم فرزندی دارد که اوضاع به مراتب سخت تر خواهد شد. لذا اگر هر دوی شما فرزندانی زیر ۲۲ سال دارید مسائلی بوجود خواهد امد که هیچ کس نمیتونه حلش کنه.
بنابراین وقتی ما و بچه هامون آسیبی دیدیم باید خیلی مواظب باشیم. اینکه برخی ادما وقتی فرزندی دارند ازدواج نمیکنند چون تنظیم این روابط بسیار بسیار مشکله.
• بعلاوه همسر سابق شما و یا خانواده اش وقتی میفهمه شما با فرد جدیدی رابطه تونو شروع میکنید، حالا ممکنه فتنه کنه. مثل این حالت فکر کنید که یک فرصتی رو داشتیم که ازدواج کنیم و در بیشتر موارد با جدایی و داشتن بچه ها و شرایط کنونی اون فرصت ازدواج از دست رفته و میشه یک اعلان بازنشستگی داد.
• بیخود هم نگید هنوز جوونم از شما جوونتر و خوش تیپ تر زیاد است.
• در خانواده های تک سرپرست یک مقداری در خصوص تنها گذاشتن بچه ها مواظب باشید
• برخی اوقات اون ها رو به خیال می کشونه و یا عادت و اعتیادات بد. مخصوصا وقتی میتونند با اینترنت ارتباط داشته باشند.
• برخی اوقات ادمهایی که کنارشون میگذارید میتونند به اونها جهت و هدف و بد آموزی بدهند که بعدا نتونید جبران کنید
• میگن بچه ها رو تا سن ۱۲ سالگی نمیشه تنها گذاشت و من میگم یک مقداری حتی این سنو بالاتر ببریم تا خاطرمون باید آسوده باشه که اتفاقی نمیفته.
• یادتون باشه که ما کوشش خودمون رو بکنیم و واقعیت رو میپذیریم و چاره ای جز پیشرفت نداریم
• وقتی این اتفاق بد افتاده شما باید آینده خوبی برای خودتون تصویر کنید و کوشش کنید  مثلا بهشون بگید تو میتونی درستو بخونی مهندس یا دکتر یا وکیل یا ….فلان شغل خوب رو
بدست بیاری و تو این ورزش یا هنری که دوست داری موفق بشی و حتی مربی بشی و با کسی که دوست داری ازدواج کنی و زندگی خوبی تشکیل بدی
• مطالعات نشون میده که حتی یک شب این گفتگوها میتونه موثر باشه چه برسه به اینکه اونو بمبارانش بکنید با امید و آرزو و به آینده و با خوبی و خوشی که ممکنه و شدنی است و بعد
بیفتید به راه تشویقش و به مجردی که دیدید داره کتاب میخونه میبوسیدش میگید خوشحالم چی داری میخونی و بهش نشون میدین که متوجهش هستین و قدردانش هستید و حتی بهش میگید میخوای من ظرف ها رو بعدا بشورم که صداش مزاحم خوندن تو نشه و بهش این پیام و میدین که من مواظب و مراقب و حامی و مشوق تو هستم و پشت سر تو ایستادم و آرزوی من خوبی و خوشی و شادی تو هستش .

• بنا براین به گونه ای که براش هدفهایی رو ترسیم کردید و چشم اندازهایی رو براش ترسیم کردید کمکش میکنید حرکت کنه و تو این موضوع من اصلا به تنبیه باوری ندارم.
مهم نیست که همسر سابق شما با شما همراهه یا نه و یا کارشکنی میکنه یا نه.
• اگه شما ۵ تومن دارید برای شام خوردن مهم اینه که با همین پول غذایی رو تهیه کنید و باهاش خوب و خوش باشید • لذا هر امکان و فرصتی دارید همینی هست که هست.

• این جمله غلط وجود داره که وقتی دو نفر جدا میشوند تقصیر هر دوتاشونه . صدها ازدواج وجود داشتند که فقط و فقط و فقط یک نفر موجب این جنگ و جدایی شده و اون یکی تمام نیرو و انرژیش رو بکاربرده که این زندگی رو نگه داره. پس بسیاری از شما در این زمینه قربانی هستین  ولی قربانی بودنتون بهتون این اجازه رو نمیده که نقش قربانی رو بازی کنید.

• توی طلاق برخی موارد هستند که بهتر است بچه ها علت طلاق رو ندونند . فرض کنید اگه علت طلاقتون خیانت بوده بهتر است بچه ها علت اصلی طلاق رو نفهمند چون میدونیم نصف بدن روانی فرزندتون پدر و نصف دیگرش مادر هست  شما با گفتن این حرف به او در واقع نصف بدن روانی اونو از هم میپاشید
• برخی اوقات بچه ها با دونستن این موضوعات از هم پاشیده میشن ولی اشکال کار در اینگونه مسائل این است که اولا ادمها تو خشم و عصبانیت رعایت اطراف رو نمیکنن و یا بچه ها از دیگران این موضوع رو میشنوند و یا بچه ها متاسفانه معمولا بعد از ۷ سالگی به گونه ای باور نکردنی کنجکاو هستن و بعد دست به مانورهایی میزنن که بفهمن اوضاع چه خبر است حالا یا خودشون رو به خواب میزنند یا الکی مدرسه نمیرند و از این قبیل کارها و لذا ممکنه از موضوع سردربیارند….
• ولی در حالت کلی موضوع به اونها ربطی نداره و نباید به عمد موضوع رو بهشون گفت.  به هر حال وقتی میخوان چیزی بدونن میشه بهشون گفت ما با هم توافق نداریم
• یک روزی همدیگر رو دوست داشتیم ولی حالا رابطه مون دوستانه هست ولی دیگه دوست هم یا زن و شوهر نیستیم و میشه به موارد دیگه ای اشاره کرد
• ولی دونستن مواردی از این قبیل مثل خیانت برای بچه ها مثل سم و زهر است و مشکل و مسئله ای هم برای اونها حل نمیکنه.