فلسفه و هدفهای پرورش

پرورش، تعلیم و تربیت فرزند

فلسفه و هدفهای پرورش ، تعلیم و تربیت

• برای پدری و مادری در دنیای امروز ما نه قرار هست كه دوره ای ببینیم و نه اجازه ای بگیریم .
حال آنكه در بسیاری از كشورها، وقتی كه شما بخواهید كار بسیار ساده ای را انجام بدید، باید دوره آموزشی مشخصی رو طی كنید در عین حال قرار هست كه به مقدار زیادی تحت نظر افراد آگاه كار كنید و بعد از گذراندن امتحانات كتبی و شفاهی احتمالا اجازه انجام اون كار رو پیداكنید .
در حالی كه وقتی به مساله پرورش و تعلیم و تربیت كودكان و جوانان میرسه ، ما به راحتی میتونیم اون رو انجام بدیم و قرار نیست كه از هیچ آزمون و امتحانی بگذریم.

• از طرف دیگر بسیاری از ما این تصور را داریم كه چون خود ما كودك بودیم و یا احتمالاً به مدرسه رفتیم و یا در جامعه زندگی میكنیم ، پس بنابراین هم متخصص پرورش و تعلیم و تربیت كودكانیم و هم از نظر آموزشی كاملاً میتونیم برنامه های سالم مفیدی رو طرح كنیم و یا اصولً به عنوان یك جامعه شناس میتونیم زندگی كنیم .
زیرا ما كودكی ، دوران دبستان و یا محیط اجتماعی را پشت سر گذاشتیم
حال آنكه برای بسیاری از این رشته ها دوره های چند ساله یا درست تر چندین ساله باید پشت سر گذاشته بشه تا فرد بتونه تازه با كلیات این امور آشنا بشه و بدیهی است كه شاید فرصت اون رسیده كه در اینگونه مواردنیز فقط به تجربه فردی و شخصی ، به سابقه خانوادگی ، به نوعی كه خود ما بزرگ شدیم توجه و اعتنای كمتری كنیم. بلكه آن رو در چهارچوب موقعیاتی كه میفهمیم و میپذیریم قرار بدیم و از آن بهره بگیریم .

• مطلب دیگری كه در خصوص پرورش و تعلیم و تربیت كودكان و نوجوانان هست كه پدر و مادر به دو صورت این موجود رو كه مانند اتوموبیلی هست حركت میدن .
یكی با كلیدی كه اون رو روشن میكنن و اصولی رو كه تعقیب میكنن و این اتوموبیل را به راه می اندازن و دوم اینكه طنابی یا زنجیری رو به او میبندند و او رو میكشند .

• متاسفانه بسیاری از پدران و مادران در طول تاریخ كار حركت دادن این اتوموبیل یا حركت دادن فرزندانشون رو از طریق كشیدن اون اتوموبیل با طناب و زنجیر انجام داده اند تا از سیستم و فرصتی كه از نظر علمی و از نظر تكنیكی فراهم شده استفاده كنند.
و میدونیم كه شاید مهمترین محبت و خدمت پرورش و تعلیم و تربیت كودكان و نوجوانان و جوانان هست و متاسفانه در كنار این محبت و خدمت ، احتمال خیانت و جنایت با وجود همه مهربانیها و حسن نیت ها وجود داره . به طوری كه برخی از اوقات پدران و مادران و یا مربیان و یا معلمان آگاه و نا آگاه موجب نابودی و از میان بردن فرزندان و یا شاگردان خود شدند

• به همین دلیل هست كه اهمیت پرورش و تعلیم و تربیت كودكان و نوجوانان جنبه ویژه و خاصی پیدا میكنه .
لازم به ذكر است كه این مطالب نوعی آموزش همراه با سرگرمی است و به هیچ وقت به عنوان تراپی یا درمان در نظر گرفته نمی شود.

• امید هست كه به این نكته در جهت پرورش و تعلیم و تربیت كودكان و نوجوانان دقت داشته باشید كه حتماً باید كاری كرد
اما این كار باید كار درست خوب باشه نه كاری كه شما دوست دارید . به بیان دیگه در خصوص رشد عزیزانمون من و شما نمیتونیم منتظر و یا متوقف بمانیم به امید آینده و یا برخی از اوقات به این بهانه كه خود اونها در آینده آنچه که درست و خوب است انتخاب خواهند كرد .

• بارها از دوستانی شنیدم كه دقتی كه سخن از دوستانی بوده كه با وجود تفاوت مذهبی و فرهنگی چگونه فرزندان خودتون رو در این زمینه بار بیارید گفته اند كه ما هیچ نظام فرهنگی و یا مذهبی رو به عزیزانمون یاد نمیدیم . اونها را آزاد میگذاریم كه خودشون بزرگ بشن و بعداً آنچه را كه خوب و درست میدونن انتخاب كنند .

• واقعیت مساله این هست كه ذهن كودك انسانی متوقف نمیتونه بمونه .
اگر پدر و مادر از نظر فرهنگی و یا باورها و اعتقادات اونها را آگاه نكنند و این امور و اصول رو در وجود اونها نكارند ،كودك به ناچار اون رو از بیرون از دوستانش از محیط آموزشی از وسایل ارتباط جمعی خواهد گرفت و همانگونه كه اگر شما به او زبانی رو نیاموزید ، احتمالاً اگر زبانهای دیگه باشه اونها رو انتخاب میكنه و اگر نباشه با صداهایی به نوعی میگذرونه .
اما تموم توانایی خودش رو برای آموختن زبان و تفكر بعداً از دست خواهد داد .

• بنابراین من و شما به عنوان پدر و مادر نمیتونیم منتظر بمانیم ، به ویژه اینكه بعداً خ.اهیم دید مراحل و دوره های بحرانی و اصولی و اساسی وجود داره كه اگر فرصت از دست بره برخی از اوقات تقریباً كاری نمیشه كرد و یا اگر كاری بتوان انجام داد با اشكال و گرفتاریهایی همراه خواهد بود .

• بنابراین ما باید همیشه كار درست خوب مناسبمون رو انجام بدیم و در این باره عدم انجام كار در بسیاری از موارد بدترین كار هست . انجام كار درست و یا انجام ندادن كار درست هر دو از نظر معیارها و ملاكهای اخلاقی و قانونی همیشه مطرح خواهد بود .

• نكته دیگر اینكه اگر احتمالاً مطالبی میشنوید لطفاً به دنبال مقصر و گناهكار و یا احتمالاً كسی كه او را سرزنش و مورد خطاب قرار دهید استفاده نكنید
اجازه بدید آنچه را كه آموختید به عنوان مسئولیتی به جهت تغییر از حال به بعد یا از هم اكنون به آینده بدونید تا احتمالاً مقصر و گناهكار بودن فردی در گذشته و نیز آرزوی دیگری دارم و اون این هست كه مطالبی كه ارائه میشه موجب اخلاف ، موجب برخورد و تضادی نشه .
همینقدر كه گفتگویی رو در میان برخی از دوستان برانگیزه و همین اندازه كه بعضی رو به تفكر و مطالعه بیشتر وادارد من به هدف و مقصود خودم رسیدم .

• در امریكا از نظر قانونی و حقوقی ، كودك تا سن ۱۸ سالگی است. حال آنكه از نظر روانی و اجتماعی دوران كودكی ۱۱، ۱۳ سالگی پایان میپذیرد
در زبان انگلیسی لغت teenager به معنی thirteen تا nineteen یعنی از سیزده تا نوزده دوران نوجوانی شناخته میشه و بعد از اون دوران جوانی كه احتمالاً تا ۲۶ یا ۳۰ ادامه پیدا میكنه و حال آنكه در برخی از فرهنگها واقعاً برخی از كودكی ، جوانی و برخی از اوقات بزرگسالی آغاز میشده زیرا پدیده كودكی و نوجوانی و جوانی موضوع تازه ایست .

• در ۳۰۰ و یا ۴۰۰ سال گذشته مردم فقط دو گونه بوده اند . كودك و یا بزرگسال .
قبل از آنكه متوجه پایان یافتم دوران كودكی خود شوند با مساله بزرگسالی و حتی صاحب فرزند شدن در اثر ازدواجی كه برای اونها ترتیب داده شده بود میشدند و حال آنكه در دنیای امروز موضوع نوجوانی و جوانی دوران آمادگی به جهت زندگانی است .