جولیـن راتـر و والتر میشل

جولیـن راتـر و والتر میشل

جولیـن راتـر

Julian B. Rotter, 1916 –2014

 Julian-Rotter-1

• جولین راتر در سال ۱۹۱۶ در یك خانواده یهودی ، در شهر بروكلین نیویورك بدنیا آمد . در دوران دبیرستان تمامی كتابهای داستان كتابخانه بروكلین را خواند و به پایان رساند . وقتی وارد بروكلین كالج شد به اجبار رشته شیمی را انتخاب كرد ولی واحدهایی كه در روان شناسی برداشته بود بیشتر از شیمی بود .
در آن زمان با آلفرد آدلر آشنا شد و در كلاسها و جلسات روان شناسی شركت كرد ، در سال ۱۹۳۷ در دانشگاه آیو – وا به تحصیل در مقطع فوق لیسانس مشغول شد .  در سال ۱۹۴۱ از دانشگاه ایندیانا دكتری روان شناسی بالینی خود را گرفت و با همسر آینده خود كلارا ازدواج كرد .  در سال ۱۹۴۲ به خدمات سربازی اجباری رفت و ۳ سال به عنوان روان شناس بالینی در ارتش كار كرد .
بعد از جنگ جهانی دوم كه نیاز شدید به روان شناسان بالینی بوجود آمد او سمت استادی دانشگاه اوهایو استیت را انتخاب كرد و در سال ۱۹۶۱ ریاست دپارتمان روان شناسی آنجا را برعهده گرفت .

o در سال ۱۹۵۴ كتاب روان شناسي يادگيري اجتماعي و باليني را منتشر كرد . در سال ۱۹۶۳ به دانشگاه كانكتي كات رفت و در اين دانشگاه به عنوان رئيس بخش روانشناسي باليني در حال تجزيه و تحليل رويكرد خود به شخصيت بود . در سال ۱۹۸۲ كتاب تحول و كاربرد نظريه يادگيري اجتماعي را منتشر كرد . در سال ۱۹۷۷ ، به عنوان رئيس انجمن روان شناسي شرق و در سال ۱۹۸۸ به خاطر فعاليت علمي اش در روان شناسي شايسته بهترين جايزه و نشان شناخته شد .
o پروفسور راتر در سال ۱۹۸۷ بازنشسته شد اما هم چنان به كار علمي و نوشتن در حوزه يادگيري اجتماعي ادامه داد . در سال ۲۰۱۴ درگذشت.

والتر میشل

Walter Mischel; born 1930

Walter-Mischel-2

• والتر میشل، روانشناس آمریکایی و به طور خاص متخصص روان‌شناسی شخصیت و روان‌شناسی اجتماعی است.

• والتر میشل متولد ۱۹۳۰ در شهر وین اتریش است.  پس از اشغال این شهر توسط نازی‌ها در سال ۱۹۳۸ او به همراه خانواده خود به آمریکا فرار کرد و در بروکلین سکنی گزید.
میشل به دلیل بیماری پدرش مجبور شد که دیرتر دانشگاه را شروع کند. او در سال ۱۹۵۱ یعنی ۲۱ سالگی در دانشگاه نیویورک رشته روان شناسی بالینی را انتخاب کرد.  وی در کنار این رشته به هنر نقاشی و مجسمه سازی هم علاقه زیادی داشت.  سپس برای فوق لیسانس به سیتی کالج نیویورک رفت .
میشل شاگرد راتر و جرج کِلی ود.  میشل در سال ۱۹۵۶ از دانشگاه ایالتی اوهایو مدرک دکتری خود را در رشته روان‌شناسی بالینی دریافت کرد.

او در سال های ۱۹۵۶ تا ۱۹۵۸ در یکی از روستاهای ترینیداد به مطالعه گروه های مذهبی کالت پرداخت . این گروهها به مراسم تسخیر روح و شیاطین می پرداختند.  میشل به بررسی رفتارهای زمان عادی این افراد با زمانی که به قول خودشان جن زده می شدند، می پرداخت.
در این تحقیقات به موضوع «ترجیح مردم به نتایج دیرتر ولی ارزشمندتر» Delay of Gratification پی برد.  این تجربه باعث شد میشل به مطالعه تأخیر در ارضاء Delayed Gratification یا Deferred Gratification بپردازد.  وی بعد از اخذ مدرک دکتری به سمت استادیاری دانشگاه هاروارد دست یافت . در سال ۱۹۷۷ رئیس دپارتمان روان شناسی دانشگاه استنفورد شد.  وی سپس عضو دپارتمان روان شناسی دانشگاه کلمبیا شد و به فعالیت های خود ادامه داد .

• میشل نظریه صفات را مانند استادش راتر شدیداً زیر سوال برد.  او در سال ۱۹۶۸ كتابی تحت عنوان « شخصیت و سنجش » Personality and Assessment نوشت كه به همین موضوع پرداخته است .
او بجای صفات فرایندهای شناختی (ذهنی ) و هیجانی ( احساسات ) را تعیین كننده رفتار می داند و معتقد است كه صفات انسانها ثابت نیستند و در موقعیت های مختلف صفات عوض می شوند Situational Cues و روی رفتار تأثیر می گذارند .

o میشل می گوید : رفتار انسان تحت تأثیر دو نوع متغیر قرار دارد : Person–Situation Debate

1 ) متغیرهای موقعیتیo متغیرهای موقعیتی بیشتر شامل عوامل محیطی ، موقعیت ها ، پاداش ها و تنبیه هاست .

2 ) متغیرهای شخصیo متغیرهای شخصی به چند عامل عمده تقسیم می شوند :

i. انتظارات
ii. ارزشهای شخصی
iii. كفایتها یا دانش و مهارتی كه انسان دارد
iv. استراتژی های كدگذاری كه تحت تأثیر عواملی چون توجه ، سطح انگیزش و ارزشهای شخصی و آموزش است .
v. سیستم برنامه های خود تنظیمی یا توانایی برنامه ریزی درونی به منظور اقدام به یك عمل و رسیدن به آن .

با این حال اساسی ترین فرایند از دیدگاه میشل همان تأخیر در ارضاء Delayed Gratification و شرایط ثبات رفتاری Stability Of Behavior است. به تأخیر انداختن ارضاء یعنی تمایل به تعویض یك پاداش كوچك اما زود Immediate Gratification ، با یك پاداش بزرگتر اما دیرتر است Larger Desired but Delayed Reward.

وی معتقد است آنچه در جلوی ذهن انسان است، نه آنچه در جلوی چشم او ، توانایی او را در به تأخیر انداختن ارضاء تعیین می كند . او به این نتیجه رسید كه توانایی كودكان در به تأخیر انداختن ارضاء با موفقیت تحصیلی آنها ، ثبات هیجانی و كنترل امیال ناگهانی آنان در سالهای نوجوانی رابطه نزدیك دارد .  به نظر می رسد فنون مفید برای تقویت ارضاء هم باید طراحی و هم باید آموزش داده شود .

بیشتر در:

نظریه یادگیری اجتماعی راتر

آزمایش شیرینی مارشمالوی میشل

نظریه شخصیت میشل

والتر میشل و ترک سیگار

.

پیوست ها:

روانشناسی اجتماعی

Social Psychology

o روانشناسی اجتماعی مطالعه موضوعات، مشکلات و مسائل مرتبط با روانشناسی وجامعه است.
o روانشناسی اجتماعی، اثرات حضور دیگران را بر رفتار فرد یا رفتار خود را تحت تأثیر گروه مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد.
o روشن است که تأثیر دیگران بر فرد مستلزم وجود روابط متقابل بین خود با دیگران است، بنابراین به یک تعریف دیگر روان‌شناسی اجتماعی به عنوان علم مطالعه رفتار متقابل بین انسان‌ها یا علم مطالعه تعامل انسان‌ها شناخته می‌شود.

o تعریف دیگری نیز شده است ازجمله : روانشناسی اجتماعی روش مطالعهٔ علمی Scientific Study رفتار Behaviors و احساسات Feelings و افکار Thoughts و کلاً واکنش و عملکردهای فرد در حضور جمع یا حضور تلویحی افراد دیگر است Actual, Imagined, or Implied Presence of Others.

o تفاوت روانشناسی اجتماعی Social psychology با جامعه‌شناسی Sociology در این است که جامعه‌شناسی کلیات جامعه از جمله آمار، مهاجرت، نسبت تعداد افراد براساس جنسیت و حرکت جامعه به سوی گرایش خاص را بررسی می‌کند. اما روانشناسی اجتماعی رفتار فرد در جامعه را بررسی می‌کند
o تفاوت روانشناسی اجتماعی با روانشناسی عمومی تنها یک تفاوت اعلام شده است که روانشناسی عمومی به بررسی مسائلی عمومی تر می‌پردازد.
o کتاب روانشناسی اجتماعی به تألیف الیوت ارونسون Elliot Aronson یکی از کتاب‌های معتبر این رشته است.
o روانشناسی اجتماعی به مطالعه تمامی حرکات، افکار، رفتارها و کنش‌ها و واکنش‌های فرد در فضای جامعه می‌پردازد که فرد برای رفع نیازهای جنسی و غریزی خود بروز می‌دهد.
o بنابر این اگر برخی رفتارهای فرد در جامعه ناشی از چیزی غیر از رفع نیاز باشد، روانشناسی اجتماعی به آن نمی‌پردازد، مثل اقدام فرد به حل یک مسئله ریاضی و یا نفس کشیدن.

.

روان‌شناسی شخصیت

Personality Psychology

o روان‌شناسی شخصیت اندیشه‌ها، احساس‌ها و رفتار‌هایی را بررسی می‌کند که سبک منحصر به فرد تک تک انسان‌ها برای ارتباط با دنیا را تشکیل می‌دهند.
o روان‌شناسان شخصیت به تفاوت‌های شخصی علاقه مند هستند و تلاش می‌کنند تا همهٔ فرایندهای روان‌شناختی را با یکدیگر ترکیب و ادغام کنند و از کل شخص، یک توضیح منسجم را ارائه دهند.

.

منابع:
ویکی پدیا
دانشنامه روانشناسی مردمی
نازلی كاوه