تعبیر موضوعی خواب – قسمت الف

خواب دیدن یا رؤیا -۱۳

تعبیر موضوعی خواب – قسمت الف و آ

 

o       تعبیر خواب به فرایند معنادهی به رویاهایی که در خواب دیده می‌شود، گفته می‌شود. در بسیاری از تمدن‌های باستانی خواب دیدن به عنوان یک ارتباط فراطبیعی یا وسیله‌ای برای مداخلات نیروهای غیبی در نظر گرفته می‌شد  که افرادی با نیروهای ویژه قادر به گره‌گشایی از مفهوم آن هستند.

o       در دوران معاصر مکاتب مختلف روان‌شناسی تئوری‌هایی را در مورد معنا و مفهوم خواب‌ها ارائه کرده‌اند. در روان‌شناسی تحلیلی شیوه‌های تعبیر خواب برگرفته از روشی است که زیگموند فروید بنیان‌گذار مکتب روان‌کاوی،  در اثر خود تعبیر خواب در سال ۱۹۰۰ ارائه داده‌است.

o       فروید در این کتاب تئوری خود را در مورد کارکردهای خواب تشریح کرده‌است. بخش عمده‌ای از کتاب به شرح رویاهای شخصی خود فروید، نزدیکان و آشنایان و بیماران می‌پردازد.

o       از نظر وی معنای هر خوابی در مورد تحقق یکی از آرزوهای و خواسته‌های انسان است. آرامشی که در خواب به شخص خفته عارضه شده به وی اجازه بیان خواسته‌های سرکوب‌ شدهٔ خود را می‌دهد. البته تعارض‌هایی که در ارضای خواسته‌ها و تحقق آنها وجود دارد، ممکن است آن را تبدیل به یک رویای ناخوشایند سازد.

o       فروید چهار قاعده را در رویاها شناسایی کرده‌است:

1)     اول عامل تراکم، که به معنی فشرده‌سازی و خلاصه‌ کردن خواسته‌هاست.

2)     دوم عامل تغییر مکان یا انتقال و جابجایی، که بر اساس آن بار عاطفی و احساسی از هدف اصلی به یک هدف غیرواقعی منتقل می‌شود.

3)     عامل سوم ویژگی نمایشی رویاست که مفاهیم انتزاعی و مجرد ذهنی را به صورت تصاویر در می‌آورد.

4)     چهارمین عامل نیز خاصیت کنایه‌آفرینی و تمثیل‌سازی خواب است.

پلکان، خندق، خیابان، خانه، اتاق، اتومبیل، آشپزخانه، زردچوبه، دندان، املت، بادنجان، بادکنک، دست و پاها و همه و همه، نماد و رمزی هستند که می‌توان آنها را کشف کرده و به کمک آن راز خواب را گشود.

 

تعبیر برخی خواب های متداول

 o       آب

دیدن آب در اشکال مختلف مانند دریا، رودخانه، استخر، سیل، حمام، غرق شدن و غیره از جمله خواب های متداولی است که اکثر ما با آن رو به رو هستیم.

احساسات و عواطف دیدن آب در خواب نماد وضعیت عاطفی روح و روان شماست. آب می تواند در شکل های مختلفی به خواب شما بیاید پس وضعیت و نوع آب در خواب می تواند نشانگر حالات روحی مختلفی باشد.

1.     دیدن آبی که به آرامی در حرکت است، مانند خواب دریا یا اقیانوس در حالت آرامش نشانگر آرامش و هماهنگی در درون شماست؛ یعنی شما دارای آرامش، راحتی و رضایت درونی هستید.

آب در حالت آشفته، مانند خواب امواج سهمگین یا خواب سیل می تواند نشان دهنده این باشد که در زندگی شما آشفتگی وجود دارد، یا این که شما در بخشی از زندگی خود احساس غرق شدن و تحت فشار و استرس بودن دارید.

همچنین، خواب امواج سهمگین در دریا یا رودخانه یا سیل می تواند نشانگر احساسات و عواطف طغیانگر شما باشد.

تعبیر خواب سیل یا خواب آبشار این است یک سری از احساسات پنهانی شما می خواهند ظهور پیدا کنند.

2.     تعبیر خواب آب زلال این است که شما دارای خرد و بینشی روشن هستید، حال آن که تعبیر آب کدر یا کثیف، سردرگمی و یا نیاز به بهبود بخشی از زندگی است.

3.     تعبیر خواب آب کم عمق مانند آب استخر یا نهر کم آب، فقدان انرژی در زندگی یا وجود احساسات سطحی است، پس اگر خواب آب کم عمق دیدید شاید این روزها در جنبه ای از زندگی بیداری تان منفعل، سست و بی حال یا تصنعی شده اید.

دیدن آب عمیق در خواب می تواند نشانگر این باشد که شما احساس می کنید برای رویارویی با رویدادی در زندگی خود احساس آمادگی نمی کنید یا این که باید در ارتباط با اطرافیان خود تجدید نظر نمایید.

4.     اگر در خواب ببینید که می توانید زیر آب نفس بکشید تعبیرش این است که شما فرد حساس و روشنفکری هستید، اما تعبیر خواب غرق شدن در آب این است که موانعی در زندگیتان وجود دارد که شما را از حرکت رو به جلو باز می دارد.

5.     شیرجه زدن در آب نشان دهنده عواطف سرکوب شده یا افکار عمیق است، پس تعبیرش می تواند این باشد که شما باید در جنبه ای از زندگی خود قدرت کسب کنید یا این که اخیراً جنبه هایی از شخصت خود را به طور دقیق بررسی کرده اید.

اگر در خواب دید که به زیر آب رفته اید یا دارید غواصی می کنید، تعبیرش می تواند زایمان یا بارداری باشد.

آمدن به سطح آب در خواب می تواند نشانگر شروع تازه در جنبه ای از زندگی باشد.

6.     کنترل کردن آب ، مثلاً دیدن خواب سد، نشان می دهد شما بر روی ناخودآگاه خود متمرکز شده اید یا این که کنترل عواطف و احساسات خود را در بخشی از زندگی به دست گرفته اید.

تعبیر خواب راه رفتن روی آب این است که شما کنترل عواطف خود را به طور کامل در دست دارید، مثبت اندیش هستید، و به توانایی های خود ایمان دارید.

7.     دیدن آب جوش یا آب منجمد در خواب به این معناست که احساس می کنید آسیب پذیر هستید یا در بخشی از زندگی نمی توانید عواطف تان را بروز دهید. تعبیر خواب دوش گرفتن یا حمام کردن این است که شما نیاز به تطهیر شدن و پاک شدن دارید، مثلاً پاک شدن از مشکلات زندگی روزمره.

اگر در خواب ببینید که عکستان در آب افتاده یعنی باید با چیزی در زندگی خود کنار بیایید و آن را همان طور که هست بپذیرید.

8.     اگر در خوابی دیده اید که به نحوی با آب در ارتباط بوده، سوال های زیر را از خودتان بپرسید:

i          آیا شما فرد روشن فکری هستید که همیشه به دنبال تجربیات نو می روید یا دوست دارید شروع تازه ای داشته باشید؟

ii         آیا اعتماد به نفس دارید و کنترل عواطف و زندگی تان در دست خودتان است؟

iii       آیا احساس آرامش و رضایت در زندگی دارید؟

iv      آیا دچار استرس و اضطراب هستید و بعضی از احساسات تان سرکوب شده؟

v        آیا احساس سردرگمی و عدم آمادگی در جنبه ای از زندگی دارید؟

vi      آیا احساس می کنید زیر بار مسائل و مشکلات خم شده اید و نیازمند پاکسازی عاطفی هستید؟

vii     آیا با پذیرش مسئله ای در زندگی خود مشکل دارید؟

 

o       افتادن از بلندی و سقوط

خیلی ها خواب می بینند که در خواب از بلندی سقوط می کنند.

1.     دلیل علمی احساس سقوط از بلندی در خواب معمولاً ما دو نوع خواب سقوط از بلندی داریم.

i          یک نوع آن وقتی است که تازه می خواهید به خواب بروید و در عین حال نیمه بیداری. بعد ناگهان عضوی از بندتان به شدت تکان می خورد و شما با این احساس که از جای افتاده اید از خواب می پرید. این در واقع یک تأثیر روانی است که توهم سقوط در خواب را به ما منتقل می کند. وقتی می خوابیم، مغز عضلات بدنمان را از کار می اندازد تا ما در صورت خواب دیدن به صورت فیزیکی واقعاً تکان نخوریم!

ii         اما گاهی اوقات که نیمه خواب هستید و عضلات بدنتان هنوز کاملاً از کار نیفتاده، شروع می کنید به دیدن یک سری تصاویر خواب مانند،  و از آنجایی که مغز هنوز به عضلات فرمان تعطیلی نداده، بدن شما با حرکت کردن، به این تصاویر واکنش نشان می دهد.

2.     افتادن از بلندی در خواب واقعی، بسته به احساستان در هنگام سقوط در خواب است، شما می خواهید چیزی را فراموش کنید، یا به عکس، نمی خواهید چیزی را از دست دهید.

در واقع دو نوع خواب سقوط وجود دارد.

برای تعبیر خواب سقوط به صورت دقیق باید دو سؤال از خودتان بپرسید:

i          در خواب شما دقیقاً چه اتفاقی دارد می افتد؟

ii         هنگام سقوط در خواب شما احساسی دارید؟

در موارد معدود، کسانی که خواب افتادن از بلندی می بینند می گویند که موقع سقوط احساس خوبی داشتند. آنها تصمیم گرفته اند چیزهایی که مدت هاست به آن چسبیده اند را رها کنند و از این تصمیم شجاعانه احساس رضایت دارند.

بیشتر افرادی که این نوع خواب را می بینند کسانی هستند که در بیداری به یک موضوع خاص مثلاً شغل، رفتار، فرد یا هر چیز دیگر بیش از حد بها داده اند و حالا باید آن را رها کنند و به فکر روش های جدید زندگی باشند، اما در اغلب موارد وقتی خواب سقوط می بینید تمام تلاشتان را می کنید تا خود را به جایی بند کنید یا این که از سقوط می ترسید.

وقتی در زندگی واقعی از این که چیزی را رها کنید می ترسید یا اصرار دارید که همچنان در موقعیت خاصی باقی بمانید، چنین خوابی خواهید دید.

دیدن خواب افتادن از بلندی نشان می دهد که شما در زندگی بیداری خود دچار اضطراب و تنش شده اید و این ترس و استرس در ذهن شما روی هم تلنبار می شود و خود را به شکل سقوط همراه با ترس در خواب نشان می دهد.

3.     افتادن به زمین پس از سقوط

در بیشتر مواقع دیدن خواب، پایین افتادن از بلندی باعث می شود از خواب بپرید. اما اگر در خواب ببینید که از جایی به پایین افتادید و به نرمی روی زمین فرود آمدید و صدمه ای ندیدید، تعبیرش این است که نباید از ترس هایی که در زندگی دارید فرار کنید بلکه باید با آن ها رو به رو شوید چرا که پس از آن زندگیتان بدون صدمه ادامه خواهد داشت و حتی به نتایج بهتری خواهید رسید.

برای تعبیر خواب پایین افتادن از بلندی و سقوط ، این سؤالات را از خودتان بپرسید:

i          آیا اعتماد به نفس خود را از دست داده اید و از شکست خوردن در مرحله ای از زندگی می ترسید؟

ii         آیا دچار احساس نگرانی و ترس برای رها کردن چیزی یا کسی شده اید؟

iii        آیا برای زندگی تان تصمیم مهم جدیدی گرفته اید؟

iv       آیا بیش از حد آرمانی فکر می کنید و همیشه دچار سرخوردگی می شوید؟

شاید بهتر باشد نگاه واقع بینانه تری به مسائل داشته باشید و اجازه ندهید غرورتان مانع از لذت بردن از زندگی شود.

 

o       آزار دیدن و اذیت شدن توسط دیگری

اگر در خواب ببینید کسی شما را اذیت می کند، تعبیرش این است که احساس می کنید دیگران حق و حقوق تان را پایمال می کنند، و به نوعی از شما سوء استفاده شده است.

o       افتادن در یک مکان عمیق، مثل چاه

تعبیر خواب افتادن در یک جای بسیار عمیق و تاریک مثل چاه یا ته دره این است که شما مجبورید کاری را انجام دهید که نمی دانید نتیجه اش چه خواهد شد  و به همین دلیل دچار اضطراب و استرس خواهید شد.

o       اسید

تعبیر خواب اسید این است که فردی یا چیزی روی شما تأثیر بسیار منفی دارد.

o       اعتیاد

تعبیر خواب اعتیاد و معتاد شدن به هر چیزی این است که شما می ترسید کنترل بر روی خود یا دیگران را از دست بدهید.

o       الکل و نوشیدنی های الکلی

تعبیر خواب شراب خوردن این است که شما نیازمند تغییرات مثبت و رها شدن از قید و بند ها هستید. اگر در خواب بد مستی کردید یا فرد دیگری بدمستی کرد، تعبیرش این است که باید به رفتارهای وسواسی و افراط گرایانه در زندگی خود دقت کنید.

o       احساس غربت

اگر در خواب احساس غربت و بیگانگی کردید، تعبیرش این است که در مقایسه با دیگران خود را بسیار متفاوت و منحصر به فرد می دانید.

o       آخرالزمان یا تمام شدن دنیا

 اگر در خواب ببینید دنیا به پایان رسیده و آخرالزمان شده، تعبیرش این است که فکر می کنید یک تغییر بزرگ اتفاق خواهد افتاد و یک دوره دگرگونی در زندگی تان پیش خواهد آمد.

o       ارتش و نیروهای مسلح

دیدن ارتش در خواب یا عضو ارتش بودن معنایش این است که شما احساس تعلق به یک گروه یا تیم خاص دارید.

o       اسباب سفر، مثل چمدان و بار و بنه

دیدن خواب اسباب و بار و بنه به معنای این است که در زندگی فشار زیادی بر روی شماست و به شدت تحت استرس و اضطراب هستید، به خصوص اگر وسایل سنگین باشند و نتوانید آن ها را حمل کنید. همچنین، تعبیر خواب اسباب و بار و بنه این است که برخی باورها و اعتقادات منسوخ و قدیمی، یا تجربیات تلخ گذشته، مانع از پیشرفت شما می شوند.

اگر اسباب و وسایلتان ناگهان ناپدید شد، تعبیرش این است که شما سرانجام موفق شده اید باری را از روی دوش خود بردارید.

o       آرایشگر و آرایشگاه و کوتاه کردن مو

دیدن خواب آرایشگاه یا آرایشگر نشانگر نیاز شما به تغییر در بخشی از زندگی تان است. رفتن به آرایشگاه برای کوتاه کردن مو در خواب نشان می دهد افکار و اعتقادات شما در حال تغییر است. اگر در خواب دیدید که آرایشگر شده اید و موهای کسی را کوتاه می کنید، معنایش این است که شما عقایدتان را به دیگران تحمیل می کنید.

o       ادرار کردن در رخت خواب

اگر در خواب دیدید که جایتان را خیس کرده اید، تعبیرش این است که نیاز دارید احساسات تان را آزادانه تر بروز دهید. تعبیر دیگر خواب خیس کردن خود این است که شما دچار اضطراب و عدم کنترل هستید.

o       آب جوش

دیدن آب جوش در خواب به این معناست که میزان رضایت عاطفی شما بالا رفته است یا در آینده بالا خواهد رفت.

o       استخوان

دیدن خواب استخوان به این معناست که شما باید برخی مسائل در زندگی را ساده تر بگیرید. تعبیر خواب اسکلت این است که باید برخی جنبه های زندگی تان را از نو سازماندهی کنید.

o       آتش بازی

دیدن آتش بازی در خواب نشانگر نیاز به رها کردن افکار و باورهای قدیمی است. دیدن آتش بازی در خواب نشانگر آزاد کردن احساسات فروخورده، علاقه به بودن در مرکز توجه، احساس غرور نسبت به دستاوردها، و ارزش دادن به موفقیت هاست. همچنین، تعبیر خواب آتش بازی می تواند رفتن به یک سفر تازه و لذت بخش باشد.

o       اتوبوس

اگر در خواب دیدید سوار اتوبوس شده اید، تعبیرش این است که با مسئله ای در زندگی واقعی کنار خواهید آمد.

o       استتار

استتار در خواب به معنای اطلاعات پنهان است. استتار کردن در خواب به این معناست که شما بخشی از شخصیت تان را از دیگران مخفی نگه داشته اید.

o       ابر

اگر در خواب دیدید هوا اندکی ابری است، اما آفتاب همچنان می درخشد، تعبیرش این است که شما علی رغم مشکلاتی که دارید، بالاخره به موفقیت دست خواهید یافت. دیدن خواب ابرهای تیره و تار این است که فکر می کنید شما بدشانس هستید. تعبیر خواب ابر و باران این است که فکر می کنید شما به زودی دچار دردسر خواهید شد.

o       اعتراف

اگر در خواب دیدید دارید به چیزی اعتراف می کنید، معنایش این است که در زندگی واقعی در مورد مسئله ای صداقت ندارید و دروغ می گویید. اگر فرد دیگری در خواب تان در حال اعتراف بود، یعنی شما مرتب دیگران یا خودتان را مورد قضاوت قرار می دهید.

o       آشپزی

اگر در خواب دیدید دارید آشپزی می کنید، تعبیرش این است که به زودی باید توانایی های جدیدی که پیدا کرده اید را به صورت عملی ثابت کنید. تعبیر دیگر خواب آشپزی این است که فکر می کنید یک مهمانی یا رویداد اجتماعی در راه است.

o       آرایش کردن

اگر در خواب دیدید آرایش می کنید معنایش این است که از بخشی از خودتان راضی نیستید و سعی می کنید این نقص را بپوشانید. اگر در خواب دیدید کس دیگری را آرایش می کنید، تعبیرش این است که فکر می کنید شما باید با آن فرد رابطه بیشتری برقرار کنید.

o       الماس

الماس در خواب نمادی است از شخصیت محکم و خود محور. تعبیر خواب پیدا کردنِ الماس این است که فکر می کنید در آینده نزدیک اقبال خوبی در انتظارتان است، دزدیدن الماس در خواب نشان می دهد شما احساس می کنید برای آرزوهایی که در سر دارید، فاقد شایستگی و کفایت لازم هستید.

اگر در خواب کسی به شما الماس داد، معنایش این است که شما نسبت به چیزی یا فردی در زندگی متعهد هستید.

گم کردن الماس در خواب نشانگر این است که باید برای خودتان ارزش بیشتری قائل باشید. خواب جواهرات الماس نشان نمادی است از ارزشی که به موفقیت هایتان در زندگی می دهید.

o       اژدها

تعبیر خواب اژدها قدرت و عدم کنترل است. دیدن اژدها در خواب نشان می دهد بخشی از شخصیت شما باید رام شود. اگر در خواب تان از دهان اژدها آتش بیرون آمد، معنایش این است که شما باید جنبه رام نشده خود را تحت کنترل درآورید، دیدن اژدها در حال پرواز یا شنا کردن، نشان می دهد شما بیش از حد احساساتی و جوگیر هستید.

o       آسانسور و بالابر

دیدن آسانسور در خواب نشان دهنده عواطف و مسیر شما در زندگی است. جهت حرکت در تعبیر خواب آسانسور اهمیت زیادی دارد. اگر حرکت آسانسور رو به بالا بود، این است که فکر می کنید شما نگاه روشن و مثبتی به جهان دارید و تمام امور زندگی در کنترل شماست. اگر دیدید آسانسور پایین می رود یا پایین می افتد، معنایش این است که فکر می کنید در زندگی شما آشفتگی و عدم کنترل حاکم است. شما دچار مشکلات عاطفی یا عدم مدیریت صحیح رابطه هستید.

اگر دیدید آسانسور به جای حرکت به بالا و پایین به صورت افقی حرکت می کند، یعنی فکر می کنید شما در بخشی از زندگی خود دچار رکود در پیشرفت شده اید و باید دیدگاهتان را نسبت به برخی مسائل تغییر دهید.

تعبیر خواب گیر کردن در آسانسور این است که شما در زندگی واقعی هم احساس زندانی بودن و گیر افتادن دارید. مسلماً این معضل آن قدر شما را ناراحت کرده است که حتی در خواب هم آن را می بینید.  پس باید برای حل آن و آزاد شدن بکوشید.

o       انفجار و منفجر شدن

انفجار در خواب همان انفجار احساسات فروخورده همچون خشم، عصبانیت، خیانت، ترس شدید و حتی نیازهای جنسی در ناخودآگاه است. اگر خواب دیدید چیزی منفجر شد، احساسات فروخورده شما آزاد شده است. این خواب همچنین نشان می دهد شما با احساساتی قوی درگیر هستید، یا این که نیاز دارید از وسواس فکری خود نسبت به موضوعی دست بردارید.

o       آینده

دیدن آینده در خواب نشانگر بیم و امیدهایی است که شما درباره آینده کارهایتان دارید. اگر آینده ای که در آن بودید خوشایند بود یعنی شما نسبت به آینده خود و کارهایتان امیدوار و خوشبین هستید. اگر آینده ای که خواب دیدید ویژگی های منفی داشت حاکی از ناامیدی شما نسبت به روزهای آتی زندگی تان است. همچنین، خواب دیدن درباره آینده ممکن است نشان دهنده این امر باشد که درباره آنچه که آینده با خود به همراه خواهد آورد بیمناک هستید.

o       اسب

تعبیر خواب اسب احساس آزادی، قدرت، غرور و شجاعت است. اسب سفید در خواب نماد پاکی و رشد معنوی است، اسب سیاه نماد شخصیت پرشور و رمزآلود شما. اسب قهوه ای در خواب نماد منطق و عقلانیت است.

اگر در خواب ببینید اسبی درد می کشد، ناراحت است یا دارد می میرد، تعبیرش این است که شما قدرت لازم برای پیشرفت در زندگی را از دست داده اید.

اسب چموش در خواب نشانگر این است که احساسات و هیجانات افسار زندگی شما را به دست گرفته اند.

o       امتحان

دیدن امتحان در خواب نشان می دهد شما مضطرب هستید یا نمی دانید آخر و عاقبت یک مسئله خاص در زندگیتان چه خواهد شد. این خواب همچنین نشان می دهد که شما در مورد سلامتی تان نگرانی هایی دارید، یا می ترسید نتوانید کاری را در زمان تعیین شده به سرانجام برسانید. امتحان در خواب می تواند نشانگر عدم اطمینان شما از موفقیت در زندگی بیداری باشد.

o       آینه

دیدن آینه در خواب به این معناست که شما از ظاهر یا تصویر ذهنی خودتان راضی نیستید، یا معمولاً نگران این هستید که دیگران درباره شما چه فکری می کنند و شما را چگونه می بینند.

خواب آیینه می تواند نشانگر این باشد که شما از خودتان انتقادهایی دارید، نگران سلامتی تان هستید، یا از پیر شدن می ترسید. تعبیر خواب آیینه شکسته این است که شما از نظر عاطفی ناپایدار هستید یا در زندگی تان نوعی عدم تعادل وجود دارد. اگر خودتان آینه را خرد کردید، به این معناست که شما جنبه ای از شخصیت خود را کنار می گذارید، مثلاً افکار و عادات قدیمی را ترک می کنید یا می آموزید که بر خلاف گذشته خودتان را دوست داشته باشید.

اگر آینه ای که در خواب دیدید کثیف یا کدر بود و شما نمی توانستید تصویر خودتان را در آن ببینید، معنایش این است که به خودتان شک دارید، یا احساس می کنید هویت، هدف و مسیر مشخصی در زندگی ندارید.

o       آتش و شومینه

تعبیر خواب آتش این است که شما دستخوش دگرگونی در زندگی یا تغییر احساسات و عقاید خواهید شد. آتش روشن کردن یا سوختن در آتش نشانگر احساسات قوی همچون خشم و عصبانیت شدید است.

تعبیر خواب خاموش کردن آتش غلبه بر مشکلات و دشواری ها، به سرانجام رساندن یک کار و رسیدن به هدف است.

دیدن شومینه در خواب نشان می دهد شما در زندگی تان احساس آرامش و رضایت می کنید. تعبیر دیگر خواب شومینه رابطه عاشقانه است.

 

 

««برداشت از سایت شگفتی ها با مجوز مالک سایت»»